| Megling i Konfliktrådet gir løsning i 98% av tilfellene |
|
|
| Skrevet av Georg Heggelund | |
| Tuesday 13. January 2009 | |
De fleste saker som kommer til megling i Konfliktrådet i Salten, finner en løsning. Av de 229 avtalene som ble inngått i løpet av fjoråret, er kun 4 brutt. Avtalene som inngås fordeler seg på erstatnings-, arbeids- eller forsoningsavtaler.
Konfliktrådet i Salten jobber i tett og positivt samarbeid med Regionrådets Felles Ansvar i Salten og med Salten Politidistrikt, noe som har ført til en økning i sakstallet i 2008. Konfliktrådet i Salten har i 2008 fått henvist 311 saker - noe som er en økning fra året før på 13 prosent. Økningen har kommet på voldssaker. I Salten, som ellers i landet, dominerer disse sakene fjorårets statistikk. Det har imidlertid vært en nedgang i saker som omhandler butikktyveri og det har også vært en nedgang i antall saker med påklagede under 15 år. Konfliktrådet i Salten har benyttet stormøtemodell i saker der det er mange parter involvert, eksempel på saker er mobbing og vold. Dette er en møteform som vil bli prioritert benyttet i 2009. Det er langt flere menn enn kvinner som møter som påklagede i konfliktrådet. I 2008 var det 104 kvinner og 301menn. De fleste som møter til megling i Salten er i alderen 15 - 17 år. Les mer om statistikken fra konfliktrådet "her" |
|
| Sist oppdatert ( Wednesday 28. January 2009 ) |


De fleste saker som kommer til megling i Konfliktrådet i Salten, finner en løsning. Av de 229 avtalene som ble inngått i løpet av fjoråret, er kun 4 brutt. Avtalene som inngås fordeler seg på erstatnings-, arbeids- eller forsoningsavtaler.