hack
 
 
 
friluft_slogan
Salten Friluftsråd
Trond Loge
Kirkegt. 23, 8250 Rognan
Telefon: 75 68 20 80
Mobil: 958 22 542

Salten Friluftsråd
Bjørn Godal
Postboks 915, 8001 Bodø
Telefon: 75 54 86 04
Mobil: 950 68 985

kommvapen

If you can’t beat them – eat them! Skriv ut E-post
Skrevet av Trond Loge   
Friday 05. June 2009
flyplasskogen
Flinke løvetannkokker fra tredje trinn ved Rognan
barneskole. Foto: Trond Loge
Løvetann - forhatt og forfulgt ugress eller en vakker matressurs? Det handler om holdninger og forestillinger. I Salten har vi rikelig med løvetann, og vi kan lære oss å utnytte planten som en lett tilgjengelig matressurs.

Akkurat nå er det løvetannsesong i Salten. Onsdag 4. juni dro 30 elever fra 3. klassetrinnet på Rognan barneskole i Saltdal på løvetannsanking til Linebakken. Oppdraget var å plukke 2 000 løvetannblomster til Salten Friluftsråd. Friluftsrådet skal bruke blomstene til kurs om viltvoksende nyttevekster neste vår. I fryd og glede plukket elevene 2 120 gule blomster og 1 450 knopper som de talte og pakket i plastposer for innfrysing. Klassetrinnet skal på en tredagers fjelltur i august, så de trenger penger. Kr. 5 000 fikk de for 3 570 knopper og blomster. Lærerne syntes det var bra betalt barnearbeid.   

3. klassingene fikk også prøve seg på løvemat.  For å forberede seg til sin store fjelltur dro de seinere på dagen til Flyplasskogen, i skolens nærområde, for overnatting i telt.

Her fikk de prøvesmake løvesuppe, løvetannsuppe m pølsebiter og hele løvetannblomster. Den slo an:  "mmmmmm - løvetannblomstene smaker jo bedre enn brokkolli".  Så stekte de løvenøtter på folie over grillen til dessert. Toppers! Fra og med 4. juni 2009 vet 3. klassingene ved Rognan barneskole at løvetann er mat.

Alt på løvetannplanten er spiselig; både blomst, stengel, blad og rot. I boka Matsprell i naturens verden av Inger-Lise Østmoe finner du oppskrift på ti sprelske løvetannretter, fra løvetanndrikk til salat, løveegg og suppe av løvetannblomster. Tenk deg gledesutbruddene når du forteller barna at i dag har vi frityrstekte løvetannblomster til middag! Og alle, selv fargeblinde, kan bidra til å skaffe til veie råvaren.
Sist oppdatert ( Friday 19. June 2009 )
 

Design: Visuell Reklame
Publiseringsløsning levert av Bedre reklame as