hack
 
 
 
regionradet_slogan

Salten Regionråd
Prinsensgt. 113a
Postboks 915, 8001 Bodø
Tlf. 75 54 86 00
Fax 75 54 86 01
Mobil 412 00 193

kommvapen

Fauskeordfører åpner for ny debatt om storkommune i Salten Skriv ut E-post
Skrevet av Georg Heggelund   
Thursday 29. April 2010

odd-henriksenSentrale Fauskepolitikere med orfører Odd Henriksen (H) i spissen, ønsker en ny debatt om storkommune i Salten. Dette kom fram på et møte som Rotary Fauske hadde sist mandag. I næringskonferansen på Fauske torsdag 29/4 begrunnet og utdypet Odd Henriksen sitt syn.

- Det er nærheten til Bodø by, - tilgang på kompetansen, arbeiskraft og investorer i en felles service- og arbeidsmarkedsregion -, som er den viktigeste forutsetningen for vekst i Fauske. Dette gjør oss bl.a. i stand til å utvikle våre egne kompetansebedrifter - sa Henriksen, og nevnte bl.a SKS og Helsesportsenteret og flere utviklingsprosjekt som er gjennomført i Fauske og Sulitjelma i det siste. - Vi har fått mye igjen for å ligge nært Bodø. Nå må vi være villige til å ta i bruk ny medisin for å få til vekst i Fauske sammen med Bodø. -  Den debatten må vi være villige til å ta nå, sa Henriksen.

Odd Henriksen har siden han ble orfører i Fauske kommune, orientert seg mot Bodø. Til Saltenposten sier Henriksen at dersom Bodø og Fauske slår seg sammen så vil dette bli en sterk kommune som vil klare å løse alle de oppgavene som staten legger på oss. Henriksen mente også at dersom samhandlingsreformen blir vedtatt, så vil dette tvinge kommunene til å slå seg sammen.

Salten Regionråd gjennomførte i perioden 2004 - 2006 et to-årig kommunestrukturprosjekt hvor det ble konkludert med at beste løsningen for kommunene i Salten ville være en løsning hvor alle kommunene slo seg sammen til en stor kommune. Det var imidlertid bare Hamarøy, Steigen og Bodø som ønsket å gå videre dette dette utredningsareidet. Regionrådet konkluderte derfor dengang med at "det vil (på nåværende tidspunkt) være opp til enkeltkommuner å ta eventuelle videre initiativ til å sette i gang sammenslåingsprosesser". Nå kan det se ut for at dette initiativet kommer fra Fauske.

Odd Henriksen har fått støtte fra borgelig gruppeleder Arne B. Vaag (V) og fra Arbeiderpartiets gruppeleder Siv Anita Johnsen Brekke (A). Begge er enige i at debatten må tas nå. - Dersom vi ikke tar debatten, blir vi i neste omgang tvunget til det. Samtidig er det slik at Fauske kommune bør gå foran og dra de andre kommunene med, sier Brekke til Saltenposten

Hva mener du om kommunestrukturen i Salten. Kom gjerne med dine kommentarer på Regionrådets facebookside: www.facebook.no/salten.regionrad.

Der er også opprettet en egen debattside på facebook med titelen: Salten - en storkommune?? Grunnlegger for denne siden er Harald Jøstensen (H) Fauske.

Aktuelle linker
- Vi venter på storebror (Kronikk Avisa Nordland 19.7.2010)
- Stor-Salten, eller... (Leserinnlegg Avisa Nordland 19.7.2010)
- Grenser for samarbeid (Kronikk Avisa Nordland 17.7.2010)
- Que vadis, Salten? (Kronikk Avisa Nordland 15.7.2010)
- Drømmen er ett Salten (Kronikk Avisa Nordland 12.7.2010)
- Ny tid, nye løsninger (Kronikk Avisa Nordland 9.7.2010)
- På tide å tenke nytt (Kronikk Avisa Nordland 7.7.2010) 
- Hva skal barnet hete? (Avisa Nordland 18.6.2010)
- Kommunedødaren (Saltenposten 12.6.2010)
- Vil ofre vennskap for å få storkommune (Avisa Nordland 11.6.2010) 
- Min kommune for evig (Leserinnlegg Avisa Nordland 7.6.2010) 
- Vil være egen kommune (Avisa Nordland 5.6.2010)
- Stene var først (Avisa Nordland 2.6.2010
- Enorm vekstmulighet (Avisa Nordland 2.6.2010)
- Hva kan Bodø tilby Fauske ? (Leserinnlegg Avisa Nordland 11.5.2010)
- Storkommune i Salten (Leserinnlegg i Saltenposten 10.5.2010)
Sørfold ikke moden for ny debatt (Saltenposten 6.5.2010)
- Må se mot Bodø   (Avisa Nordland 4.5.2010)
- Vil tettere mot Bodø  (Avisa Nordland 3.5.2010)
- Delt i synet på storkommune (Avisa Nordland 2.5.2010)
- Fauske + Bodø = sant ? (Avisa Nordland 1.5.2010)
- Ny debatt om storkommune (Saltenposten 29.4.2010)
- Sammenslåing Bodø-Fauske (Saltenposten 29.4.2010)
- Sammenslåing Bodø-Fauske (Leder Saltenposten 29.4.2010)
 
- Regionrådets kommunestrukturprosjekt 2004 - 2006 
- Salten kan bli en storkommune (Nettnyhet www.salten.no 21.6.2005)

Sist oppdatert ( Wednesday 20. October 2010 )
 

Design: Visuell Reklame
Publiseringsløsning levert av Bedre reklame as